www.niepicowane.plogłoszenia motoryzacyjne

Jaki olej do silnika diesla z filtrem cząstek stałych?

 

Jeżeli posiadacie samochód z silnikiem diesla z filtrem cząstek stałych DPF lub FAP to przy zmianie oleju w silniku musicie wiedzieć, że trzeba zastosować olej silnikowy specjalnie dedykowany do silników z filtrem cząstek stałych.

Na czym różnica polega pomiędzy normalnym olejem, a olejem do silnika z filtrem cząstek stałych?

Oleje przeznaczone do silników diesla z filtrem cząstek stałych zawierają mniej popiołu siarczanowego, siarki i fosforu. Każdy silnik nawet sprawny w 100% spala minimalne ilości oleju. Olej spalając się pozostawia minimalne ilości osadu w postaci popiołu. Układ oczyszczania spalin często słabo radzi sobie z usuwaniem takiego osadu, co może z kolei spowodować zablokowanie kanalików filtra cząstek stałych i całkowicie doprowadzić do zużycia tego elementu. Często sami kierowcy nie znają zasad działania filtra cząstek stałych i na skutek błędnej eksploatacji samochodu doprowadzają do zablokowania filtra.

O zasadach działania filtra cząstek stałych, jego eksploatacji pisaliśmy w osobnym artykule na temat filtrów DPF

i FAP.  

W tej publikacji skupiamy się na wybraniu odpowiedniego oleju do silnika diesla z filtrem cząstek stałych.

A więc pamiętajmy, że musi to być olej charakteryzujący się niską zawartością popiołów siarczanowych, olej niskopopiołowy, olej typu LOW SAPS, w wyniku którego spalania powstaje minimalna ilość popiołu.