www.niepicowane.plogłoszenia motoryzacyjne

Azot w oponach

Coraz więcej zakładów wulkanizacyjnych świadczy usługi napełniania opon azotem.

Azot jest podstawowym składnikiem powietrza (ponad 78 proc.). Jest to gaz bezzapachowy, bezbarwny i, co najważniejsze, obojętny. Oznacza to, że nie przenosi różnych związków chemicznych, w tym wody (pary wodnej), które w przypadku opon i felg są dla nich szkodliwe.

Jakie są zalety napełnienia opon azotem?

Azot jest gazem odpornym na wilgoć. W przypadku napełnienia opon zwykłym powietrzem , felga narażona jest bardziej na korozję. Powietrze jest podatne na zmianę temperatur , a to z kolei powoduje gromadzenie się wilgoci wewnątrz opony.

Drugą zasadniczą zaletą napełniania opon azotem jest stabilne ciśnienie. Azot jest gazem odpornym na zmiany temperatury. Zmiana temperatury otoczenia nie ma tu żadnego wpływu. Ciśnienie pozostaje niezmienne. W przypadku powietrza, ciśnienie jest zmienne w zależności od temperatury zewnętrznej i często musimy w upalne dni kontrolować ciśnienie w oponach.

Azot utrzymuje prawidłowe ciśnienie w oponach trzy razy dłużej niż powietrze. Nie grozi nam również wystrzał opony w upalny dzień, gdyż azot utrzymuje prawidłowe ciśnienie i tak wspomnieliśmy wcześniej jest gazem odpornym na zmiany temperatury.

Pamiętajmy!

Prawidłowe ciśnienie w oponach zmniejsza opory toczenia, przyczynia się do ograniczenia zużycia paliwa i wydłuża żywotność opon. 

Koszt napełnienia jednej opony azotem to około 5 zł.